Pływamy na różnych akwenach i często zdarza się, że nie jesteśmy jedynymi uczestnikami ruchu wodnego. Poruszanie się po torach wodnych wymaga doświadczenia w nawigacji, znajomości przepisów i specjalistycznej wiedzy dotyczącej m.in. lokalnych warunków pogodowych, które mogę szybko się zmienić.
Umiejętności kajakowe rozwijamy w oparciu o system PSKK (Polski System Kwalifikacji Kajakowych) i BC (British Canoeing).
Bierzemy udział w regularnych ćwiczeniach bezpieczeństwa. Co roku organizujemy wewnętrzne kursy. Koncentrujemy się na technikach ratunkowych w przypadku wywrócenia kajaka i ćwiczymy bezpieczne holowanie zarówno w kanałach miejskich, jak i na otwartych wodach.
Korzystamy także z audytów i warsztatów prowadzonych przez zewnętrznych trenerów. Wychodzimy z założenia, że zawsze jest nad czym pracować i co poprawiać, a takie spotkania z osobami z zewnątrz wnoszą nowe spojrzenie na nasze procedury i nawyki.
Szkolimy się regularnie z zakresu pierwszej pomocy. Każdy przewodnik ma podstawowe wyposażenie asekuracyjne, w tym rzutkę, patent holowniczy, apteczkę pierwszej pomocy oraz telefon.
Nie pływamy podczas warunków, które stwarzają zagrożenie dla uczestników i przewodników. Jeżeli osoba prowadząca oceni w oparciu o dostępne prognozy pogody i warunki na miejscu, że istnieje niebezpieczeństwo, zmodyfikujemy trasę, wybierzemy alternatywny akwen lub skontaktujemy się z Wami i przełożymy termin wyjazdu lub zwrócimy wpłatę.